Jak odhalit podvodné nabídky práce

Všude kolem nás shánějí nové zaměstnance. Ne vždy se však jedná o solidní nabídky. Někdy se může dokonce jednat o podvod, už jen za účelem že budete „pracovat zadarmo“ nebo taky z Vás podvodníci budou chtít vytáhnout nějaké peníze.

Kde shánět práci

Zde probereme kde je osvědčené shánět práci takovou, za kterou dostanete skutečně zaplaceno. V tomto případě by riziko mělo být minimální, že naletíte podvodnému zaměstnavateli.

  • Úřad Práce – V každém regionu nebo taky městě jsou pobočky ÚP. Pokud zrovna nemáte práci, tak se můžete zaevidovat do databáze nezaměstnaných lidí, kteří shání aktivně zaměstnání. Poté se můžete na internetu dívat na nabídky práce, případně se můžete osobně dostavit na ÚP, kde na nástěnkách budou mít volná pracovní místa. V případě, že objevíte nabídku, která není důvěryhodná, tak to můžete sdělit zaměstnancům Úřadu Práce.
  • Internetové servery – Na internetu jsou stovky webových serverů, kde můžete prohlížet volná pracovní místa. Většina z nich má nabídky ověřené, které tam zveřejňují. I přesto není záruka, že nemůžete narazit na nedůvěryhodnou nabídku. Je potřeba se vyvarovat takovým nabídkám, jako jsou rychle vydělané peníze za 2 hod práce denně nebo 8 – 12 tisíc týdně za administrativní práci z domova.
  • Přátelé – Dalším zdrojem informací pro shánění práce by mohli být Vaší přátelé. Mohou Vám nějaké pracovní místo domluvit, případně doporučit, kde se můžete o zaměstnání ucházet. Vzájemně si pak můžete sdělovat Vaše zkušenosti při hledání práce.

Jakým nabídkám se vyhnout

Zde si ukážeme čemu se vyhnout při hledání práce, aby jste nenaletěli podvodníkům. Je důležité nikomu neplatit žádné peníze za zprostředkování pracovního místa nebo na nákup materiálu, aby jste mohli práci vykonávat. Tyto nabídky, které zde budeme probírat jsou šířeny především po internetu.

  • Práce z domova – „Zaplaťte nám 500,-Kč a my Vám zaručeně seženeme zaměstnání. Práci nebudete muset hledat Vy, ale my ji najdeme za Vás.“ Tohle je ukázkový příklad podvodné nabídky práce. Jde jim pouze o to vytáhnout z Vás peníze. Takové firmy nabízejí stejné nabídky, které jsou volně dostupné na internetu.
  • Kompletace kuličkových per | Lepení obálek – Tyto dvě manuální práce jsou dalším ukázkovým příkladem podvodu. Princip je stejný jako u předchozí nabídky. Tady se konkrétně jedná o nákupu materiálu k manuální činnosti, který je 5x předražený. Až složíte všechna kuličková pera co byli v krabici a nalepíte všechny obálky, pak teprve zjistíte, že jste vyhodili peníze a nikdo Vám za odvedenou práci nezaplatí. Tenhle případ co se na internetu odehrál je už starý, naletělo stovky lidí a taky by měl být tvůrce tohoto námětu již trestně stíhán nebo taky ve vězení. Upozorňujeme, že se jedná pouze o demonstrativní příklady, ne všechny společnosti co něco podobného provozují jsou podvodné.

Rekvalifikace

Pokud sháníte zaměstnání dlouhodobě a stále jste nic vhodného nesehnali vzhledem k Vašemu vzdělání, pak se zde nabízí možnost rekvalifikace na obory, které Vás budou zajímat. Je důležité zvážit, zda budete mít v daném oboru nějaké uplatnění. Pokud jste v evidenci na Úřadě Práce, pak by měla být rekvalifikace uhrazena na náklady ÚP. Je spousta rekvalifikací, které můžete zkusit. Většina z nich trvá zhruba 3 měsíce, ale některé i kratší dobu. Je to závislé na zvoleném oboru. Pak budete mít i lepší možnosti pro uplatnění na trhu práce.